Parkiet wraca do łask
W latach siedemdziesiątych parkiet bezsprzecznie królował w wystroju wnętrz. Wypierany jednak przez dywany i wykładziny(i przez nie uszkadzany, gdy blokowały dostęp powietrza i sprzyjały odklejaniu się klepek), przeszedł jednak znaczną zmianę w procesie produkcyjnym. Wzrosły także jego walory techniczne i estetyczne. Dziś więc coraz częściej brany jest pod uwagę, przy projektowaniu wystroju wnętrza.
Kupując parkiet mamy bez porównania większe niż kiedyś możliwości wyboru rodzaju desek. Sprzedawcy oferują nam materiał z drewna krajowego (dąb, jesion, buk), jak również egzotycznego (np. merbau, ipe), we wszelkich klasach jakości. Parkiet może być o grubości 16 mm, lub standardowo 22 mm, co pozwala nam po odpowiednim ułożeniu, na co najmniej 4-6 krotne cyklinowanie go gdyby uległ zniszczeniu. Oczywiście rynek materiałów (kleje, lakiery, oleje) daje nam na również bardzo duży wybór, dlatego warto skonsultować się z pracownikami firm wykonawczych.
Jeżeli będziemy mieli już parkiet, do tego klej i lakier, musimy pomyśleć o wykonawcy. Wiele firm prowadzi sprzedaż, ale również oferuje usługę – dla nas jest to o wiele wygodniejsze, a przy okazji, w ewentualnej sytuacji spornej nie ma możliwości przerzucania odpowiedzialności z jednego na drugiego. Pamiętajmy też, że nie zawsze cena idzie w parze z jakością wykonanej usługi, dlatego warto docenić inwestycję, która nie jest przez nas zaplanowana na krótki czas, i wybrać takich wykonawców, którzy są wyważeni cenowo, ale przy tym cieszą się referencjami klientów i producentów.
Jednym z podstawowych zadań, jakie powinien wykonać wykonawca, jest dokonanie pomiaru wilgotności, co wskaże, czy i kiedy możemy przystąpić do działań. Jeżeli usługa jest przeprowadzana na parterze, to powinien on zainteresować się izolacją, zarówno poziomą jak i pionową. Później możemy już skupić się na tym, co chcemy osiągnąć, czyli na samym parkiecie...
Kolorystyka parkietów, ich ułożenie są bardzo istotne przy projektowaniu wnętrza. Można je dobierać do ścian, mebli, okien itp. Wykonawca może przy okazji udzielić nam wiele odpowiedzi na nasze pytania, może pokazać nam różne klepki parkietu, byśmy jeszcze na „sucho” mogli sobie zestawić kolory lub wybrać wzór ułożenia.
Po ułożeniu parkietu bardzo ważne jest by został dobrze dociśnięty do podłoża – oczywiście wcześniej przygotowanego, zagruntowanego – i by tak poleżał, zanim zostanie wycyklinowany i polakierowany. Ważne jest również sprawdzenie „dylatacji” szpary powstałej po ułożeniu parkietu pomiędzy nim samym a ścianami pionowymi. Ma ona kapitalne znaczenie dla jak najdłuższej dobrej eksploatacji parkietu - ponieważ nie pozwala przy zmieniającej się w ciągu roku wilgotności na to, by parkiet oderwał się od podłoża.
Po cyklinowaniu podłogi i polakierowaniu lub olejowaniu, należy podłogę zostawić na 3-5 dni aż osiągnie pełną twardość – nastąpi to dopiero wtedy, gdy z podłogi wyparuje całość nośnika (np. przy lakierach wodnych jest nim po prostu woda). Jednocześnie dzięki temu uchronimy podłogę przed niepotrzebnym, zbyt wczesnym zniszczeniem.
Po tych wszystkich zabiegach możemy już przystąpić do umeblowania pokoju, w którym będziemy czuć naturalne ciepło, a także swoistą klasykę lub nowoczesność odpowiednio dobranego przez nas parkietu. Będziemy mieć też świadomość tego, że z wytrzymałego parkietu będą mogły skorzystać nasze dzieci, a w przyszłości nawet i wnuki.
Pamiętajmy, że parkiet jest materiałem naturalnym i wymaga od nas abyśmy pielęgnowali go według zaleceń wykonawcy. A po wielu latach użytkowania oczywiście można go odnowić – cyklinując. Praktycznie każda firma parkieciarska wykonuje również usługi renowacji podłóg, stosując przy tym maszyny bezpyłowe. Oferujemy tani pariet deski podłogowe, bruk drewniany.
PYTANIA I ODPOWIEDZI
|